Rain Bird: Závlahové systémy pre trávnik a záhradu

Rain Bird: Závlahové systémy pre trávnik a záhradu

Spoločnosť Rain Bird Corporation je najstaršou firmou vyrábajúcou závlahové komponenty na trhu. V súčasnosti vlastní spoločnosť Rain Bird celosvetovo viac ako 450 patentov a ponúka viac ako 4000 zavlažovacích produktov a služieb.

Prieskum produktov závlahy Rain Bird

Sprejový postrekovač Rain Bird

Sprejové postrekovače Rain Bird

Sprejové postrekovače Rain Bird série 1800 sú jedny z najpredávanejších sprejových postrekovačov na trhu. Spoločnosť Rain Bird Corporation investovala veľa úsilia do vývoja tesnení pre postrekovače tejto série. Výsledkom je unikátne patentované tlakom aktivované tesnenie, ktoré maximalizuje životnosť a spoľahlivosť samotného postrekovača. Samozrejmosťou sprejových postrekovačov série 1800 sú viaceré výšky výsuvu a integrované doplnky ako tlakový regulátor, spätná klapka a t.ď. priamo vo výsuvníku.

Alternatívou sú sprejové postrekovače Rain Bird série UNI SPRAY a  jedná sa o ekonomický model sprejového postrekovača.

Tryska Rain Bird pre sprejové postrekovače

Trysky Rain Bird pre sprejové postrekovače

Jena z najväčších inovácii od spoločnosti Rain Bird je určite sprejová tryska s nastaviteľnou výsečou Rain Bird HE-VAN. Podľa výrobcu je to prvá tryska na trhu kombinujúca v sebe nastaviteľnú výseč a zároveň vysokú účinnosť závlahy. Vďaka technológii Flow Control Technology je dosahované kvalitnejšie zavlažovanie v tesnej blízkosti postrekovača a 40% vyššiu rovnomernosť distribúcie vody v celom rozsahu postrekovanej výseče. Inovatívnou tryskou je séria Rain Bird R-VAN. Jedná sa síce rotačnú trysku ale určenú pre požitie so sprejovými postrekovačmi.

Rotačný postrekovač Rain Bird

Rotačné postrekovače Rain Bird

Produktová línia rotačných postrekovačov Rain Bird začína sériou Rain Bird 3500.  Jeden z najpoužívanejších postrekovačov je séria Rain Bird 5000. Všetky trysky dodávané spolu s rotačnými postrekovačmi obsahujú technológiu Rain Curtain™, ktorá zabezpečuje rovnomernú dodávku vody v celej dĺžke dostreku trysky. Pre sériu Rain Bird 5000 sú navyše k dispozícií samostatné sady trysiek 5000-MPR-25, 5000-MPR-30 a 5000-MPR-35 , ktoré zaručujú rovnomerný zrážkový úhrn pri rôznych výsečiach pri zachovaní rovnakého polomeru dostreku.

Pre použitie pri zhoršenej kvalite vody je vhodný výsuvný impulzný postrekovač série Rain Bird MAXI-PAW™. Športové plochy či už sa jedná o futbalové ihrisko príp. umelý športový povrch až po golfové ihrisko sa nezaobídu bez naozaj spoľahlivých rotačných postrekovačov. Ponuka spoločnosti Rain Bird pre tento segment sú rotačné postrekovače Rain Bird série FALCON© 6054, séria 8005 či postrekovač série EAGLE™ 952.

Elektromagnetický ventil Rain Bird

Elektromagnetické ventily Rain Bird

V ponuke spoločnosti Rain Bird nájdeme niekoľko spoľahlivých sérii elektromagnetických ventilov. Najbežnejšie používané sú Rain Bird séria DV a séria HV. Rôznym požiadavkám na závlahový systém sú obe série dodávané v rôznych modifikáciách ako je regulácia prietoku a solenoid ovládaným 24V  alebo 9V pre batériové riadiace jednotky. Požiadavkám vyššieho prietoku a vyšším nárokom na odolnosť prináleží sériám elektromagnetických ventilov Rain Bird PGA a séria PEB.

Riadiaca jednotka Rain Bird

Riadiace jednotky Rain Bird

Spoločnosť Rain Bird Corporation má pre to v ponuke širokú škálu riadiacich jednotiek schopných sa prispôsobiť akémukoľvek projektu závlahy. Počnúc batériovou kohútikovou riadiacou jednotkou Rain Bird 1ZEHTMR, ktorá umožňuje jeden z najvyšších prietokov vo svojej kategórií na trhu. Veľmi obľúbeným a známym modelom najmä v súkromných závlahách je model Rain Bird ESP-ME3, ktorá je už treťou generáciou riadiacej jednotky série ESP-ME na trhu. Na popularite si získava aj inovatívny model s veľkým podsvieteným displejom ESP-TM2, ktorý je náhradou modelu ESP-RZX.

Spoločným rysom riadiacich jednotiek Rain Bird ESP- RZX, TM2 a ME3 je kompatibilita s WiFi modulom Rain Bird LNK2, ktorý umožňuje inteligentne spravovanie zavlažovania prostredníctvom aplikácie. Novinkou je riadiaca jednotka Rain Bird RC2, ktorá umožňuje priame spojenie s internetom, bez nutnosti modulu LNK2. Široká je aj ponuka batériových riadiacich jednotiek. V závislosti od požiadaviek závlahového projektu sú k dispozícií napr. riadiace jednotky Rain Bird TBOS či jednoduchá a prehľadná riadiaca jednotka Rain Bird ESP-9V.

Senzor Rain Bird

Senzory Rain Bird

Z ponuky senzorov, ktoré sú v podstate nevyhnutnou súčasťou každého riadiaceho systému by sme dali do pozornosti najmä najpoužívanejšie dažďové senzory. Model dažďového senzora Rain Bird RSD-BEx  je káblová verzia. Rain Bird WR2 je bezkáblový model a jedná sa o senzor dažďu a mrazu. Vyznačuje sa vynikajúcou citlivosťou na zrážky a detekciou nízkej teploty v rozpätí 0,5 – 5°C.  

Inštalácia a údržba závlahy Rain Bird

Akýkoľvek závlahový systém Rain Bird nevynímajúc, je komplexné riešenie či už z pohľadu návrhu alebo aj inštalácie.

Z pohľadu koncového užívateľa je potrebné sa obrátiť na odbornú inštalačnú firmu. Inštalačným firmám ponúkame možnosť odborne rásť prostredníctvom našich teoretických ale aj praktických školení, rovnako ako našou odbornou podporou v oblasti závlahových systémov Rain Bird a ďalších.

Komplexný prehľad ohľadne závlahových systémov, rady a typy pre starostlivosť a údržbu ale aj to ako má a ako nemá vyzerať „dobrý“ návrh závlahového systému nájdete v sekcii blogu Závlahy.