Profesionálny substrát B12I s kokosom pre kontajnerové pestovanie s riadenou výživou
Substrát B12I s kokosom je profesionálna pestovateľská zmes na báze vrchoviskovej rašeliny v zložení borkovaná rašelina 7–20 mm 50 %, frézovaná rašelina 0–20 mm 40 % a kokosové vlákno 10 %, obohatená o 30,00 kg/m3 ílu Molis 0–1. Receptúra má pH 5,5–6,5, elektrickú vodivosť pod 0,4 mS/cm, štartovacie hnojivo Start&Gro 14-16-18+TE v dávke 1,00 kg/m3, vápenec 4,50 kg/m3 a zmáčadlo 0,15 kg/m3. Je určený na presádzanie a kontajnerové pestovanie okrasných drevín a črepníkových rastlín vrátane druhov citlivých na zvýšený obsah solí, kde si pestovateľ riadi výživu vlastnou fertigáciou.
Kľúčové výhody a benefity
- Kokosové vlákno v podiele 10 % objemu. Kokosová zložka dopĺňa rašelinovú maticu vláknitým materiálom, ktorý sa v zmesi podieľa na celkovom objeme pórov 93–96 % (V/V) a podiele vzduchu 10–15 %. Zmes si tak drží vzdušnosť koreňového balu aj v dlhších kontajnerových cykloch.
- Hrubá borkovaná rašelina 7–20 mm ako polovica objemu zmesi. Podiel 50 % borkovanej rašeliny 7–20 mm a 40 % frézovanej rašeliny 0–20 mm dáva substrátu hrubšiu štruktúru než jemné výsevné zmesi — odvádza prebytočnú vodu a obmedzuje zosadanie substrátu v nádobe.
- Íl Molis 0–1 v dávke 30,00 kg/m3. Íl frakcie 0–1 mm zvyšuje katiónovú výmennú kapacitu zmesi, obmedzuje vyplavovanie živín pri zalievaní a stabilizuje pH v dlhšom časovom horizonte. Znižuje frekvenciu dohnojovania a riziko výkyvov vodivosti počas pestovateľského cyklu.
- Východisková elektrická vodivosť pod 0,4 mS/cm. Obsah celkového dusíka, fosforu aj draslíka je pod 50 mg/l, takže zmes vstupuje do kultúry s minimálnou soľnou záťažou. Pestovateľ si celú výživu riadi vlastným hnojivovým programom bez toho, aby musel počítať s reziduálnou dávkou v substráte.
- Vsiakavosť vody viac ako 8,4-násobok vlastnej hmotnosti. Zmáčadlo v dávke 0,15 kg/m3 zabezpečuje rovnomerné prevlhčenie po vyschnutí a eliminuje hydrofóbny efekt typický pre nepripravenú rašelinu. Skracuje čas potrebný na zálievku po presušení kultúry.
- Stupeň rozkladu H2–H3 podľa Von Posta. Málo rozložená rašelina bielo-hnedej farby s obsahom organickej hmoty nad 96 % a popolom 1–5 % má nízke minerálne rezíduum a dlhú životnosť štruktúry v nádobe.
- Sypná hmotnosť 240–250 g/l a suchá hmota 90–100 g/l. Nižšia hmotnosť oproti hutným rašelinovým zmesiam znižuje záťaž pri manipulácii s naplnenými kontajnermi a pri preprave hotových kultúr; balík 250 l váži 51 kg.
- Vápenec 4,50 kg/m3 a štartovacie hnojivo Start&Gro 14-16-18+TE 1,00 kg/m3. Vápnenie upravuje kyslosť rašeliny na pH 5,5–6,5 a hnojivo dodáva stopové prvky horčík, železo, meď, mangán, bór, molybdén a zinok — mikroprvky netreba dodávať samostatne.
Prípady použitia
- Kontajnerové pestovanie okrasných drevín v produkčných škôlkach. Hrubá frakcia s podielom vzduchu 10–15 % a celkovým objemom pórov 93–96 % zodpovedá nárokom viacsezónnych kultúr v nádobách väčších objemov.
- Pestovanie druhov citlivých na zvýšený obsah solí. Vodivosť pod 0,4 mS/cm a obsah N, P2O5 aj K2O pod 50 mg/l umožňujú presádzať mladé a soľne citlivé rastliny bez rizika popálenia koreňov štartovacou dávkou.
- Prevádzky s riadenou fertigáciou. Nízka a stabilná východisková vodivosť je predpokladom pre presné dávkovanie roztoku — nameraná hodnota EC vo výluhu zodpovedá tomu, čo pestovateľ dodal, nie reziduálnej výžive zmesi.
- Presádzanie črepníkových a balkónových rastlín do väčších nádob. pH 5,5–6,5 pokrýva nároky väčšiny okrasných druhov mimo skupiny striktne acidofilných rastlín.
FAQ
Pre aké rastliny je substrát B12I s kokosom vhodný?
Zmes je určená na presádzanie a kontajnerové pestovanie okrasných drevín, črepníkových a balkónových rastlín. Hrubá štruktúra a podiel vzduchu 10–15 % zodpovedajú nádobám väčších objemov a dlhším pestovateľským cyklom. Vďaka vodivosti pod 0,4 mS/cm je použiteľná aj pre druhy citlivé na zvýšený obsah solí.
Prečo má substrát v označení íl aj kokos?
Označenie B12I znamená základnú receptúru B12 doplnenú o íl. Táto verzia navyše nahrádza vláknitú zložku kokosovým vláknom v podiele 10 %. Substrát teda obsahuje obe prímesi súčasne — 30,00 kg/m3 ílu Molis 0–1 a 10 % kokosového vlákna.
Akú úlohu plní íl Molis 0–1 v rašelinovom substráte?
Íl frakcie 0–1 mm v dávke 30,00 kg/m3 funguje ako rezervoár živín. Zvyšuje katiónovú výmennú kapacitu substrátu, obmedzuje vyplavovanie živín pri zalievaní a stabilizuje pH aj elektrickú vodivosť v dlhšom časovom horizonte. To znižuje frekvenciu dohnojovania počas pestovateľského cyklu.
Obsahuje substrát hnojivo, keď je jeho vodivosť pod 0,4 mS/cm?
Áno, obsahuje štartovacie hnojivo Start&Gro 14-16-18+TE v dávke 1,00 kg/m3 vrátane stopových prvkov. Certifikát rozboru zároveň uvádza obsah celkového dusíka, fosforu aj draslíka pod 50 mg/l a vodivosť pod 0,4 mS/cm, čo zodpovedá nízkej štartovacej úrovni výživy. Pri pestovacích cykloch presahujúcich niekoľko týždňov je nutné prihnojovanie podľa stavu kultúry — substrát neobsahuje hnojivá s dlhodobo riadeným uvoľňovaním.
Aký je rozdiel medzi B12I s kokosom a B12I s ílom?
Verzia s kokosom má ako vláknitú zložku 10 % kokosového vlákna a obsahuje 30,00 kg/m3 ílu. Verzia s ílom (kód 44701) má ako vláknitú zložku 15 % drevného vlákna Arbofiber medium a 40 kg/m3 ílu, s vodivosťou 1,0–1,8 mS/cm. Verzia s kokosom teda vstupuje do kultúry s výrazne nižšou soľnou záťažou a s nižšou sypnou hmotnosťou.
Technické parametre
| Druh rašeliny | vrchovisková |
| Borkovaná rašelina 7–20 mm | 50 % |
| Frézovaná rašelina 0–20 mm | 40 % |
| Kokosové vlákno | 10 % |
| Stupeň rozkladu (Von Post) | H2–H3 |
| Farba | biela – hnedá |
| Organická hmota | >96 % |
| Suchá hmota objemu | 90–100 g/l |
| Sypná hmotnosť | 240–250 g/l |
| Popol | 1–5 % |
| Celkový objem pórov | 93–96 % (V/V) |
| Podiel vzduchu | 10–15 % |
| Vsiakavosť vody | >8,4 násobok |
| Vlhkosť | 55–60 % |
| pH (H2O, v/v 1:1) | 5,5–6,5 |
| EC (H2O, v/v 1:1) | <0,4 mS/cm |
| Dusík celkový (N) | <50 mg/l |
| Fosfor (P2O5) | <50 mg/l |
| Draslík (K2O) | <50 mg/l |
| Stopové prvky | Mg, Fe, Cu, Mn, B, Mo, Zn |
| Vápenec | 4,50 kg/m3 |
| Zmáčadlo | 0,15 kg/m3 |
| Íl (Molis 0–1) | 30,00 kg/m3 |
| Štartovacie hnojivo Start&Gro 14-16-18+TE | 1,00 kg/m3 |
| Objem balenia | 250 l |
| Hmotnosť balíka | 51 kg |
| Balenie | paleta 15 ks |
| Kód | 44951 |
| Normy | LST 1957 (DIN 11540), EN 12580 |