Profesionálny substrát SCH12 s 90 kg/m3 ílu pre dlhodobé kontajnerové kultúry
Substrát SCH12 je profesionálna črepníkovacia zmes na báze vrchoviskovej rašeliny v zložení borkovaná rašelina 7–20 mm 60 %, tmavá frézovaná rašelina 0–20 mm 25 % a drevné vlákno Arbofiber medium 15 %, obohatená o 90,00 kg/m3 ílu 0–1. Receptúra má pH 5,5–6,5, elektrickú vodivosť 1,0–1,8 mS/cm, štartovacie hnojivo Multimix 14-16-18 v dávke 1,50 kg/m3, dusičnan amónny s vápencom 27 % v dávke 1,00 kg/m3, mikroelementy Micromax 0,10 kg/m3, vápenec 5,00 kg/m3 a zmáčadlo 0,10 kg/m3. Je určený na kontajnerové pestovanie okrasných drevín a trvácnych kultúr, kde sa vyžaduje vysoká pufrovacia schopnosť substrátu a stabilita nádoby.
Kľúčové výhody a benefity
- Íl Molis 0–1 v dávke 90,00 kg/m3. Ide o najvyššiu dávku ílu spomedzi profesionálnych substrátov výrobcu — viac než dvojnásobok oproti 40 kg/m3 v rade B12I a trojnásobok oproti 30 kg/m3 v rade F02I. Íl frakcie 0–1 mm výrazne zvyšuje katiónovú výmennú kapacitu zmesi, viaže živiny proti vyplaveniu pri zálievke a stabilizuje pH aj vodivosť počas celého pestovateľského cyklu.
- Sypná hmotnosť 330–340 g/l. Ílová zložka posúva hmotnosť zmesi nad úroveň bežných rašelinových substrátov, čo znižuje riziko prevrátenia kontajnerov s vyššími a listovými rastlinami vo vonkajších podmienkach a pri manipulácii s hotovými kultúrami.
- Hrubá borkovaná rašelina 7–20 mm ako 60 % objemu. Kombinácia hrubej borkovanej rašeliny s 25 % tmavej frézovanej rašeliny 0–20 mm dáva zmesi drenážnu štruktúru, ktorá odvádza prebytočnú vodu aj pri vysokej dávke ílu a obmedzuje zosadanie substrátu v nádobe.
- Drevné vlákno Arbofiber medium v podiele 15 %. Vláknitá zložka udržuje celkový objem pórov 93–95 % (V/V) a podiel vzduchu 10–15 % — hodnoty porovnateľné s ľahkými zmesami napriek trojnásobnej dávke ílu. Štruktúra si tak zachováva vzdušnosť aj vo viacsezónnych kultúrach.
- Kompletná štartovacia výživa v troch zložkách. Multimix 14-16-18 v dávke 1,50 kg/m3, dusičnan amónny s vápencom 27 % v dávke 1,00 kg/m3 a mikroelementy Micromax 0,10 kg/m3 zabezpečujú obsah dusíka 210–250 mg/l, fosforu 240–300 mg/l a draslíka 270–400 mg/l bez nutnosti samostatného dodávania mikroprvkov.
- Vápenec 5,00 kg/m3 a pH 5,5–6,5. Vápnenie upravuje prirodzenú kyslosť rašeliny na univerzálny rozsah, ktorý spolu s pufrovacím účinkom ílu obmedzuje výkyvy pH aj pri dlhých cykloch a nepravidelnej zálievke.
- Vsiakavosť vody viac ako 8,3-násobok vlastnej hmotnosti. Zmáčadlo v dávke 0,10 kg/m3 zabezpečuje rovnomerné prevlhčenie celého objemu po vyschnutí a eliminuje hydrofóbny efekt nepripravenej rašeliny — podstatné pri hrubých zmesiach vo veľkých nádobách.
- Stupeň rozkladu H2–H4 podľa Von Posta, organická hmota nad 95 %. Popol 2–5 % znamená, že minerálnu zložku zmesi tvorí prakticky výhradne pridaný íl, nie nekontrolované prímesi v surovine.
Prípady použitia
- Kontajnerové pestovanie okrasných drevín vo vonkajších podmienkach. Sypná hmotnosť 330–340 g/l stabilizuje nádoby s vyššími drevinami na voľných plochách a pri preprave, kde je riziko prevrátenia najväčšie.
- Viacsezónne kultúry s dlhým odstupom medzi hnojeniami. Katiónová výmenná kapacita 90 kg/m3 ílu drží živiny v koreňovom bale medzi jednotlivými dávkami a znižuje straty vyplavením pri intenzívnej zálievke.
- Pestovanie vyšších a listových druhov vo veľkoobjemových nádobách. Hrubá štruktúra so 60 % borkovanej rašeliny a podielom vzduchu 10–15 % odvádza prebytočnú vodu aj v hlbokých kontajneroch, kde sa v jemných zmesiach hromadí voda v spodnej vrstve.
- Kultúry určené na expedíciu do maloobchodu. Pufrovacia schopnosť ílu a vsiakavosť nad 8,3-násobok vlastnej hmotnosti zmierňujú dopad nepravidelnej zálievky v predajných miestach, kde už pestovateľ režim nekontroluje.
FAQ
Čím sa substrát SCH12 líši od ostatných profesionálnych substrátov Rékyva?
Hlavným rozdielom je dávka ílu — 90,00 kg/m3 oproti 40 kg/m3 v rade B12I a 30 kg/m3 v rade F02I. Vyšší podiel ílu znamená vyššiu katiónovú výmennú kapacitu, silnejšie pufrovanie pH a vodivosti a vyššiu sypnú hmotnosť 330–340 g/l. Základ zmesi — borkovaná rašelina, tmavá frézovaná rašelina a Arbofiber medium — ostáva zhodný s radom B12I.
Akú úlohu plní íl v dávke 90 kg/m3?
Íl frakcie 0–1 mm funguje ako rezervoár živín a chemický tlmič. Zvyšuje katiónovú výmennú kapacitu substrátu, viaže katióny živín proti vyplaveniu pri zálievke a obmedzuje výkyvy pH a elektrickej vodivosti. Pri dávke 90,00 kg/m3 je tento účinok najvýraznejší z celého radu, čo predlžuje interval medzi dohnojovaniami a znižuje stres rastlín pri sezónnych výkyvoch.
Aké hnojivá a aditíva substrát obsahuje?
Substrát obsahuje štartovacie hnojivo Multimix 14-16-18 v dávke 1,50 kg/m3, dusičnan amónny s vápencom 27 % v dávke 1,00 kg/m3, mikroelementy Micromax 0,10 kg/m3, vápenec 5,00 kg/m3 a zmáčadlo 0,10 kg/m3. Výsledný obsah živín je 210–250 mg/l dusíka, 240–300 mg/l fosforu a 270–400 mg/l draslíka pri vodivosti 1,0–1,8 mS/cm. Substrát neobsahuje hnojivá s dlhodobo riadeným uvoľňovaním — pri dlhších cykloch je nutné prihnojovanie podľa stavu kultúry.
Pre aké rastliny substrát vhodný nie je?
pH 5,5–6,5 je univerzálne nastavenie, ktoré nezodpovedá nárokom striktne acidofilných druhov ako rododendrony, čučoriedky alebo vresovce. Vodivosť 1,0–1,8 mS/cm zároveň predstavuje plnú štartovaciu dávku, takže zmes nie je určená na výsev ani na klíčenie — na tieto fázy slúži samostatný výsevný substrát s frakciou 0–7 mm a zníženou dávkou hnojiva.
Aký je rozdiel medzi SCH12 a substrátom B12I s ílom?
Obidva substráty stoja na rovnakom základe — borkovaná rašelina 7–20 mm 60 %, tmavá frézovaná rašelina 0–20 mm 25 % a Arbofiber medium 15 %. Rozdiel je v dávke ílu: SCH12 má 90,00 kg/m3, B12I s ílom 40 kg/m3. SCH12 je preto ťažší, silnejšie pufruje pH aj vodivosť a dlhšie zadrží živiny; B12I s ílom je ľahší a vhodnejší tam, kde je hmotnosť nádoby na obtiaž.
Technické parametre
| Druh rašeliny | vrchovisková |
| Borkovaná rašelina 7–20 mm | 60 % |
| Tmavá frézovaná rašelina 0–20 mm | 25 % |
| Drevné vlákno Arbofiber medium | 15 % |
| Stupeň rozkladu (Von Post) | H2–H4 |
| Farba | biela – čiernohnedá |
| Organická hmota | >95 % |
| Suchá hmota objemu | 90–100 g/l |
| Sypná hmotnosť | 330–340 g/l |
| Popol | 2–5 % |
| Celkový objem pórov | 93–95 % (V/V) |
| Podiel vzduchu | 10–15 % |
| Vsiakavosť vody | >8,3 násobok |
| Vlhkosť | 55–60 % |
| pH (H2O, v/v 1:1) | 5,5–6,5 |
| EC (H2O, v/v 1:1) | 1,0–1,8 mS/cm |
| Dusík celkový (N) | 210–250 mg/l |
| Fosfor (P2O5) | 240–300 mg/l |
| Draslík (K2O) | 270–400 mg/l |
| Stopové prvky | Mg, Fe, Cu, Mn, B, Mo, Zn |
| Íl (Molis 0–1) | 90,00 kg/m3 |
| Vápenec | 5,00 kg/m3 |
| Zmáčadlo | 0,10 kg/m3 |
| Štartovacie hnojivo Multimix 14-16-18 | 1,50 kg/m3 |
| Dusičnan amónny s vápencom 27 % | 1,00 kg/m3 |
| Mikroelementy Micromax | 0,10 kg/m3 |
| Objem balenia | 250 l |
| Hmotnosť balíka | 68 kg |
| Balenie | paleta 15 ks |
| Kód | 44781 |
| Normy | LST 1957 (DIN 11540), EN 12580 |