Kvapková závlaha je vysoko efektívny spôsob zavlažovania. Voda sa dávkuje prostredníctvom kvapkovej hadice priamo ku koreňom rastlín. Vďaka presnému dávkovaniu vody minimalizujeme straty odparovaním a povrchovým odtokom, čím šetríme vodu a zároveň sa podporuje zdravý rast rastlín.
Čo je kvapková hadica ?
Kvapková hadica je polyetylénová rúra s integrovanými kvapkovačmi nazývanými aj emitormi v stene rúry v určitých rozostupoch po celej jej dĺžke. Kvapkovač je zariadenie zložené z miniatúrneho labyrintu, kde sa prietok vody spomaľuje a voda po výstupe z neho už len odkvapkáva na povrchu hadice.
Na trhu sú dostupné kvapkové hadice s rôznym priemerom, rôznou hrúbkou steny, s rôznym prietokom kvapkovačov a rozostupmi medzi nimi. Jednou z najpoužívanejších kvapkových hadíc v sadovníckych úpravách a okrasných záhradách je 16 mm kvapková hadica, hrúbkou steny 1,2 mm, s prietokom 2 litre za hodinu a rozostupom kvapkovačov 33 cm od seba.
Pre závlahu zeleninovej záhrady, respektíve zeleninových hriadok s výsadbou mrkvy, šalátu alebo napríklad cibule, je vhodnejšie použiť kvapkovú hadicu s bližším rozostupom kvapkovačov medzi 22 – 15 cm.
Ako funguje kvapková hadica?
Keď je systém kvapkovej závlahy aktívny, voda sa uvoľňuje vo forme kvapiek a pomaly odkvapkáva z hadice. Tým je zabezpečené pomalé a stabilné dodávanie vody priamo do koreňovej zóny rastlín.
Typy kvapkových hadíc
Ďalšou technológiou je CV alebo ND čo znamená že kvapkovač je vybavený spätnou klapkou, ktorá zabraňuje samovýtoku vo svahových inštaláciách s prevýšením od 1,5 až do 2,4m.
Posledná technologická možnosť pre kvapkovú hadicu je AS, čo znamená anti-sifón. Táto technológia zabraňuje nasávaniu vody z vonkajšieho prostredia v momente po odstavení závlahy a preto je možné kvapkovú hadicu použiť aj pre podzemnú inštaláciu.
Spôsob inštalácie kvapkovej hadice

Vo výsadbách sa štandardne kvapková hadica inštaluje na povrch pôdy a následne sa mierne prekryje mulčovacím materiálom, ako je napríklad kôra alebo kamenná drť. Jedná sa o tzv. nadzemnú kvapkovú hadicu. Pre podzemnú inštaláciu je možné použiť len typ kvapkovej hadice s technológiou na to určenou.
Kvapková hadica sa kotví k zemi plastovými kotviacimi kolíkmi dlhých približne 15cm. Na trhu je široký sortiment kotviacich kolíkov v čiernom alebo hnedom farebnom prevedení.
Pre správnu funkciu kvapkovej závlahy je dôležité nainštalovať vhodný tlakový regulátor, ktorý zabezpečí, aby kvapková závlaha fungovala pri správnom prevádzkovom tlaku. Tým sa zabráni nežiaducemu rýchlemu vytekaniu vody a poškodeniu kvapkovej hadice.
Z dôvodu ochrany a predĺženia životnosti kvapkovej hadice je nevyhnutné do každého závlahového systému zaradiť filter. Slúži ako ochranný štít zachytávajúci pevné nečistoty predtým, ako sa dostanú do miniatúrneho labyrintu kvapkovača.
Kde je možné použiť systém kvapkovej závlahy?

Sú vhodné na zavlažovanie všetkých druhov rastlín v rôznych sadovníckych výsadbách alebo plodín pestovaných na úžitkových plochách. Ako napríklad kvapková závlaha v okrasnej záhrade, závlaha kvetinových záhonov, nesmierne efektívna je kvapková závlaha v zeleninovej záhrade, ako aj závlaha ovocných stromov a kríkov. Kvapková závlaha sa dá použiť aj pre podzemnú závlahu trávnika.
Je možné automatizovať systém kvapkovej závlahy?
Systémy kvapkovej závlahy je možné automatizovať pomocou jednoduchých časovačov alebo riadiacich jednotiek, rovnako ako tradičné závlahové systémy s postrekovačmi.
Profesionálne riadiace jednotky ponúkajú aj možnosť pripojenia poveternostných senzorov. Ako napríklad dažďové alebo pôdne senzory, ktoré dokážu automaticky vypnúť závlahový program na základe poveternostných podmienok, aby sa optimalizovalo využívanie vody.
Výhody kvapkovej závlahy
Kvapková závlaha prináša širokú škálu výhod pre vašu záhradu aj pre okolité prostredie:
- Úspora vody: Kvapková závlaha transportuje vodu priamo ku koreňom rastlín, čím sa znižuje odparovanie a odtok.
- Prispôsobivosť: Kvapkové hadice sú veľmi prispôsobivé. Či už ide o záhrady rôznych rozmerov, vyvýšené záhony, črepníkové rastliny alebo rady plodín. Kvapkové hadice sa dajú efektívne využiť vo všetkých týchto scenároch.
- Konštantný prietok vody: Kvapkové hadice ponúkajú pozvoľný a konštantný prúd vody, čo uľahčuje ideálne vstrebávanie vlahy koreňovou zónou.
- Úspora času: Po úspešnom zavedení systému kvapkovej závlahy si môžete vychutnať pohodlie automatickej závlahy.
- Minimalizácia rizika plesní na rastlinách: Plesňové ochorenia na rastlinách sa zvyčajne šíria, keď je na listoch a stonkách neustále prítomná vlhkosť.
Nevýhody kvapkovej závlahy
Aj ten najlepší systém kvapkovej závlahy sa môže občas stretnúť s problémami.
- Upchávanie kvapkovačov: Pri nedostatočnej filtrácií a pri vysokej tvrdosti používanej vody, postupne dochádza k upchávaniu labyrintu kvapkovača
- Poškodenie pri manipulácií s ostrými predmetmi v blízkosti kvapkovej hadice alebo poškodenie zvieratami
Na záver o kvapkovej hadici
Kvapková závlaha je už niekoľko rokov revolučným spôsobom zavlažovania. Ponúka presné dávkovanie vody, úsporu vody, prispôsobivosť rôznym typom rastlín a terénu a možnosť automatizácie. Ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť zdravie svojich rastlín a zároveň šetriť vodu, kvapková závlaha je ideálnou voľbou.