Komplexný sprievodca výstavbou bazéna: Od návrhu po údržbu

Komplexný sprievodca výstavbou bazéna: Od návrhu po údržbu

Pre správne fungovanie a komfortné užívanie bazéna je vhodné všetko vopred dôkladne naplánovať. Od typu bazéna, cez odbornú výstavbu, náležité technológie, až po spustenie bazéna do prevádzky a jeho pravidelnú údržbu. Ako to celé funguje?

Čo zahŕňa stavba bazéna? 

 1. Poradenstvo vychádzajúce z Vašich požiadaviek a predstáv
 2. Vypracovanie cenovej ponuky
 3. Obhliadka priestoru a zameranie priamo na mieste
 4. Vypracovanie projektu výstavby
 5. Výber bazéna a doplnkov, doladenie detailov a ceny
 6. Realizácia a finalizácia projektu
 7. Montáž technológiído bazéna
 8. Spustenie do prevádzkya odovzdanie do užívania
 9. Úprava okolia bazéna a miesta realizácie
 10. Odporúčania na údržbu

Typy bazénov

Bazén ako solitér a súčasne doplnok exteriéru spĺňa praktickú a zároveň estetickú funkciu. Preto je pri jeho výbere dôležité zvážiť viacero aspektov, rovnako ako pri iných funkčných prvkoch s doplnkovým stvárnením.

Fóliové bazény

Považujú sa za najžiadanejšie bazény. Ich veľkou prednosťou je prispôsobivosť tvaru aj veľkosti. Fólie o hrúbke 1,5 mm sa vyznačujú vysokou pružnosťou a farebnou stálosťou. Bazénové fólie slúžia ako vnútorná izolácia bazéna proti úniku vody a zároveň sú estetickým prvkom vzhľadom na výber farby alebo vzoru. Bazénová fólia sa zvára teplým vzduchom presne na tvar a rozmer bazéna priamo na mieste inštalácie.

Fóliové bazény a ich výhody 

 • PrispôsobivosťPrispôsobivosť tvaru a veľkosti
 • Pružnosť a stálosťVysoká pružnosť a farebná stálosť fólie
 • Jedna fóliaVnútorná izolácia a estetické prevedenie v jednej fólii

Keramické bazény

Bazény s betónovým skeletom obloženým keramickým obkladom, alebo mozaikou. Obklady sa používajú prevažne pre vnútorné – interiérové bazény. Farebné keramické alebo mozaikové obklady je možné rôzne kombinovať, vytvoriť si svoje logo alebo vlastný motív na dne bazéna. Najpoužívanejšími odtieňmi sú kombinácie modrej a bielej farby, s ktorými voda pôsobí čisto a priezračne.

Keramické bazény a ich výhody 

 • Pevný skeletPevný betónový skelet
 • Možnosť kombinácie až personalizácie obkladov
 • Krásne prevedenieVizuálne efektné prevedenie

Sklokeramické bazény

Sú to moderné luxusné bazény, ktoré vynikajú vzhľadnými 3D povrchmi s farebnými efektmi, detailným opracovaním povrchu, jednoduchou montážou a dlhou dobou životnosti. Jadro bazénovej vane tvorí keramická vrstva vyznačujúca sa pevnosťou, povrchová vrstva je z materiálu mimoriadne odolného voči osmóze, UV žiareniu a mechanickému poškodeniu. Štruktúra bazéna je dostatočne elastická, aby sa dokázala prispôsobiť možným miernym nerovnostiam podložia a umožňuje inštaláciu aj v náročnom svahu a ťažšom teréne.

Sklokeramické bazény a ich výhody 

 • 3D povrchy a farebné efekty
 • Detailné povrchové opracovanie
 • Vysoká pevnosť, mimoriadna odolnosť a dlhá doba životnosti
 • Flexibilita pri montáži

Nerezové bazény

Bazény so špecifickým mimoriadne pevným a stálym povrchom. Vynikajú elegantným vzhľadom a sú určené aj pre najnáročnejších klientov. Nerezový bazén je zárukou vysokej kvality, estetickej, hygienickej, relaxačnej a regeneračnej hodnoty s možnosťou kúpania sa v najčistejšej vode. Má dlhodobú životnosť po dobu desiatok rokov.

Nerezové bazény a ich výhody 

 • Mimoriadne pevný a stály povrch
 • Elegantný vzhľad a hygienické prostredie
 • Vysoká kvalita pre náročných klientov
 • Dlhodobá životnosť

Plastové bazény

Sú vyrobené z polypropylénových dosiek, zo zdravotne nezávadného materiálu prevažne modrej farby o hrúbke 5 alebo 8 mm, s UV stabilizátorom proti slnečnému žiareniu. Zváranie dosiek sa vykonáva na mieste alebo vo výrobnom závode. Kvalita zvarov je dôležitá, bazén zváraný automatickým CNC zváračským strojom sa môže líšiť od ručne zváraného bazéna nielen samotnou kvalitou zvarov, ale aj ich vzhľadom. Životnosť materiálu je 25 – 30 rokov a je závislá na spôsobe starostlivosti o bazén.

Plastové bazény a ich výhody 

 • Zdravotne nezávadné polypropylénové dosky
 • Kvalitné zvary a vhodné estetické prevedenie
 • UV stabilizátor pre dlhšiu životnosť

Plechové bazény

Najjednoduchšie bazény vyrobené z pozinkovaného plechu, v ktorých je umiestnená tenko vrstvová fólia 0,6 mm. Konštrukcia plechových bazénov je pevná, odolná a dovoľuje využiť celú vodnú plochu v porovnaní s nafukovacími bazénmi. Fólie bývajú tiež mrazuvzdorné a je možné nechať ich v záhrade aj mimo kúpaciu sezónu. Montáž aj skladnosť plechových bazénov je jednoduchá.

Plechové bazény a ich výhody 

 • Pevná a odolná konštrukcia
 • Mrazuvzdorné fólie
 • Jednoduchá montáž a skladovateľnosť

Bazény delíme podľa umiestnenia

Vonkajšie (záhradné) bazény

Pri plánovaní stavby vonkajšieho bazéna je dôležité vybrať správne miesto na pozemku. Bazén by mal byť umiestnený s orientáciou na juh, aby nebol v tieni domu, alebo oplotenia. Vyššie stromy nie je vhodné vysádzať v blízkosti bazéna. Padajúce listy zvyšujú nároky na starostlivosť o bazén.

Vnútorné (interiérové) bazény

Vnútorné bazény sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú mať k dispozícii bazén kedykoľvek, bez ohľadu na vonkajšie počasie. Interiérové bazény sú vhodné do rodinných domov, hotelov, kúpeľov alebo do iných vnútorných priestorov. Pri plánovaní vnútorného bazéna je nutné zohľadniť potrebné technické a bezpečnostné požiadavky.

Vhodné miesto pre bazén?

Adekvátne situovanie bazéna je základom jeho komfortného užívania. V závislosti od priestorových možností a požiadaviek na využitie ( sezónne, celoročné) je potrebné zvoliť optimálnu veľkosť bazéna.


Elektrické prípojky

K miestu inštalácie bazénovej technológie je potrebné priviesť elektrické pripojenie 230V/400V a tiež vodovodné pripojenie na dopĺňanie bazéna vodou.


Voda v bazéne

Pokiaľ má byť na naplnenie bazéna použitá voda zo studne, je potrebné nechať si urobiť chemický rozbor hlavne na obsah železa, mangánu, vápnika a horčíka (tvrdosť vody).  Ak  voda  obsahuje  vysoké koncentrácie  týchto  látok, je potrebné ju pred plnením bazéna vhodne upraviť.

Kvalitná výstavba bazéna realizovaná na základe odborných postupov a projektu je predpokladom jeho dlhodobého a bezproblémového užívania. Nakoľko bazén je vodohospodárska stavba, jeho výstavba si vyžaduje vypracovanie projektovej dokumentácie s náležitými údajmi.


Montáž technológie do bazéna

Predposledným krokom pred spustením bazéna do prevádzky je montáž technológií.

Pozostáva z inštalácie základných a doplnkových komponentov:

 • filtračný okruh (filter, čerpadlo, trysky)
 • dávkovacie zariadenia chemických prípravkov
 • doplnkové prvky: elektro-ohrev, tepelné čerpadlo, UV lampa, ozónový generátor, solinátor, alebo ionizačná jednotka.

Najjednoduchšie dávkovacie zariadenie by malo byť schopné dávkovať prípravok pH mínus a dezinfekčný prípravok (chlórový alebo bezchlórový).

Dôležité upozornenie

Šachta, v ktorej sa technológia nachádza, musí byť dobre odvetraná a odkanalizovaná.

 

Spustenie bazéna

Pred prvým naplnením bazéna vodou je potrebné vykonať nasledovné úkony:

Ako spustiť bazén do prevádzky? 

 1. VyčistenieBazén dôkladne vyčistiť od mechanických nečistôt.
 2. FiltráciaPo napustení bazéna vodou vyprať filter a uviesť do činnosti filtráciu. Zmerať hodnotu pH (7,0–7,2)
 3. Úprava vodyPri prvom napustení preventívne použiť prípravky na úpravu tvrdosti vody a odstránenie kovov (železo, mangán). Po zreagovaní prípravkov, po cca 1-2 dňoch, vyprať pieskový filter, zašokovať vodu v bazéne vhodným dezinfekčným prípravkom a znova zmerať hodnotu pH
 4. Nastavenie filtrácieFiltráciu nastaviť tak, aby bola v činnosti hlavne cez deň cca 8 hodín. Pri krátkej dobe filtrácie sa zvyšuje spotreba bazénovej chémie a zhoršuje kvalita vody
 5. KontrolaBazén počas prevádzky kontrolovať 1x týždenne, pri vyšších teplotách aj častejšie. Ideálne množstvo chlóru je 0,3 – 0,5 mg/l,  hodnota pH  7,0 – 7,2

Bazénová chémia a jej dávkovanie

Zachovajte čistotu a hygienu vo svojom bazéne pomocou správneho dávkovania bazénovej chémie.

 • Ručné dávkovaniechemických prípravkov vo forme granúl a dávkovacích tabliet
 • Automatické dávkovanie chemických prípravkov v tekutej forme, používa sa dávkovacie zariadenie v súčinnosti s meracím prístrojom, ktorý meria a vyhodnocuje hodnoty kvality vody. Spotreba dávkovanej chémie je závislá tiež od teploty vody. Čím je voda teplejšia, tým viac chémie sa spotrebuje. Pri každodennej kontrole kvality vody sa odporúča vyprať pieskový filter

Prestrešenie bazéna

Predĺžte sezónu kúpania vo vonkajšom bazéne správnou kombináciou ohrevu a prestrešením bazéna, pretože väčšina tepla uniká cez hladinu vody. Zároveň zabraňuje prístupu nečistôt.

Ako ochrániť bazén pred chladom? 

Prestrešenie bazéna

 • Solárne plachtynajjednoduchšia a cenovo najvýhodnejšia možnosť
 • Lamelové prekrytie hladinynáročnejší, zato efektívnejší variant
 • Kompletné prestrešenie bazénaluxusnejšia možnosť

Chcete nakupovať ako náš partner?

Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.

Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.

Výhody prečo sa u nás registrovať

 • Bezkonkurenčne široký sortiment
 • Tovar skladom, možnosť objednávky na mieru
 • Veľkoobchodné ceny, množstvové zľavy
 • Expresné dodanie do 2 pracovných dní
 • Podpora a vlastné odborné servisné stredisko