Prejsť na hlávný obsah

Prietokové spínače, tlakové riadiace jednotky

Prietokové spínače a tlakové riadiace jednotky slúžia na automatické ovládanie čerpadiel. Používajú sa v domácich vodárňach, vodovodných zásobovacích systémoch a slúžia na spínanie jednofázových ponorných a samonasávacích čerpadiel. Tieto zariadenia pracujú v spojení s tlakovou nádobou alebo aj samostatne.

Tieto zariadenia fungujú na princípe TLAK-PRIETOK alebo TLAK-TLAK.

Spínače TLAK-PRIETOK

TLAK-PRIETOK zariadenie je určené na automatické spínanie a vypínanie čerpadla. Zapína sa pri poklese tlaku a vypína v momente dosiahnutia nulového prietoku vody. Ide o efektívne a presné riešenie pre vodovodné systémy.

Otvorením vodovodného kohútika sa čerpadlo spustí a zatvorením čerpadlo odstavíte s prevádzky. Zariadenie je zároveň vybavené ochranou voči behu na sucho, čím sa stáva komplexným ovládaním čerpadla.

Niektoré typy prietokových spínačov sú vybavené malou vstavanou tlakovou nádobou. Zabezpečuje zníženie počtu zapnutí čerpadla vznikajúcich dôsledkom malých tlakových strát vo vodovodnom systéme.

spínače tlak prietok
spínače tlak prietok

Spínače TLAK-TLAK

Spínače TLAK-TLAK spínače automaticky riadia čerpadlo a zapínajú ho pri dosiahnutí určitého zapínacieho tlaku. Majú funkciu ochrany proti behu na sucho a umožňujú automatický reštart. Nastavenie úrovne zapínacieho tlaku je možné vykonať na zariadení.

Pre obmedzenie počtu zapnutí a vypnutí čerpadla ovládaného s tlakovo-prietokovými spínačmi je vhodné doplniť sústavu s tlakovou nádobou potrebnej veľkosti.

spínače tlak tlak
spínače tlak tlak

Chcete nakupovať ako náš partner?

Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.

Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.

Máte otázku ohľadom čerpadiel?

Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere čerpadiel.

čerpadla najčastejšie otázky

Najčastejšie otázky k čerpadlám

Ako výkonné čerpadlo si mám zakúpiť do domu alebo záhrady?

Výkon čerpadla sa v podstate charakterizuje prietokom a výtlakom vody. Výber čerpadla závisí od požadovaného množstva vody a potrebného tlaku. Pre štandardné fungovanie štandardnej domácnosti je potrebný prietok približne 35 l/min a tlak vody v rozmedzí 3 – 3,5bar. Prietok vody potrebný pre závlahový systém pre záhradu do 500m2 sa zohľadňuje maximálny prietok na jednej sekcii. Pohybuje sa v rozmedzí 20 – 40 l/min a tlak potrebný pre pripojenie závlahového systému v rozmedzí 3 – 4 bar.  Výkon čerpadla by nemal prevyšovať 20%  našej potrebe.

Je lepšie používať ponorné alebo samonasávacie čerpadlo?

Všeobecne platí, že ponorné čerpadlo je nutné použiť vždy, keď sacia výška prekročí cca 7,5 m. Ponorné čerpadlá sú výhodnejšie i z dôvodu minimálnej údržby, tichej prevádzky, možnosti trvalej inštalácie (v zime netreba z čerpadla vypúšťať vodu) a nižšej spotreby ele.energia. Voľba čerpadla však väčšinou býva s ohľadom na úžitkové vlastnosti na individuálnom posúdení.

Partneri