Prejsť na hlávný obsah

Zavlažovanie tenisových kurtov

zavlažovanie tenisového kurtu
zavlažovanie tenisového kurtu

Automatické zavlažovanie tenisových kurtov zlepšuje kvalitu trávnika a uľahčuje starostlivosť o neho. Moderné zavlažovacie systémy umožňujú presné a šetrné zavlažovanie s možnosťou prispôsobiť potreby konkrétneho kurtu. Tým znižujú náklady na údržbu a zlepšujú herné vlastnosti plochy.

Povrchová úprava tenisových kurtov býva najčastejšie antuka, alebo umelý povrch. Pri antukových kurtoch sa závlahou predovšetkým znižuje prašnosť a taktiež vďaka vode upravujeme mikroklímu tenisového areálu počas horúceho dňa. Cieľom závlahy kurtov s umelým povrchom je ochladenie povrchu a úprava mikroklímy.

Systém

Systém je jednoduchý, zložený z výsuvných postrekovačov, elektromagnetických ventilov, rozvodov vody z PE rúr, riadiacej jednotky a prípadne diaľkového ovládača kompatibilného s riadiacou jednotkou. Na systém sú kladené vysoké nároky z hľadiska aplikácie vody na povrch kurtov. Závlaha musí byť rovnomerná bez stojatých vodných mlák a zároveň je nežiadúce, aby počas závlahy dochádzalo k odplavovaniu antuky.

Výber postrekovača do podmienok z antukovým povrchom je potrebné konzultovať s odborníkom, pretože nároky na technické vlastnosti postrekovača sú vysoké.

Prvé kritérium je aby rotácia postrekovača bola podstatne rýchlejšia oproti štandardnému postrekovaču.

Druhé kritérium je odolnosť postrekovača, konkrétne odolnosť vonkajšieho obalu, výsuvníka a vrchného krytu. Investícia do odolných postrekovačov z rýchlou rotáciou môže byť na začiatku vyššia, ale prevádzka bude menej poruchová – ekonomickejšia.

Uvádzame príklady najpoužívanejších postrekovačov, ktoré sú odporúčané výrobcom profesionálnych závlahových systémov pre športové hracie plochy.

Chcete nakupovať ako náš partner?

Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.

Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.

Máte otázku ohľadom závlah?

Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere závlah.

Najčastejšie otázky k závlahám

Najčastejšie otázky k závlahám

Koľko stojí automatický závlahový systém na záhradu o rozlohe asi 450m2?

Cena AZS je závislá od mnohých faktorov a i keď poznáme veľkosť, prvú orientačnú cenu možno očakávať po prvej obhliadke a po rozhovore a zistení  Vašich predstáv. Na cenu vplýva veľkosť záhrady, ktorú rozdelíme na jednotlivé zavlažované plochy -sekcie, tvar -členitosť pozemku, typ a výdatnosť vodného zdroja a značka výrobcu závlahových komponentov. Takže po obhliadke a zameraní Vašej záhrady vypracujeme projekt, na základe ktorého určíme cenu AZS.

Oplatí sa mi investovať do závlahového systému na trávnik, ktorý si dokážem poliať aj záhradnou hadicou?

Zrážky počas leta spravidla nebývajú pravidelné a rozdelené podľa potreby trávnika. V teplom letnom období trávnik potrebuje zálievku každý druhý deň. Je na Vás, akú kvalitu očakávate od trávnika, koľko máte času na polievanie a či dokážete poliať plochu rovnomerne hadicou. Nainštalovaním AZS docielite optimálne zaliaty trávnik počas celého vegetačného obdobia.  Trávnik nebude prepolievaný a tým ste ušetrili vodu a energiu. Z Vášho rozvrhu dňa si vyškrtnete poznámku “poliať  trávnik“ a odpadne Vám činnosť rozťahovania hadíc po záhrade.

Koľko vody potrebuje trávnik v lete? Aký je interval zavlažovania a ako dlho polievať trávnik?

Trávnik potrebuje v priebehu vegetácie odlišné množstvo vody. Na jar a jeseň zalievame menším množstvom ako v lete. V letnom období z dôvodu stúpajúcich teplôt je trávnik najviac náročný a závlahová dávka sa pohybuje medzi 28-40 litrov vody na týždeň.

Pre nastavenie dĺžky polievania je určujúce vedieť o aký typ postrekovača a trysky sa jedná. Statické postrekovače zo sprayovou tryskou nastavujeme na 2-10 min a pri použití MP rotátor trysky čas sa predĺži na 5-25 min. Rotačné postrekovače nastavujeme na 5-30 min. Uvedený rozsah upravíme podľa potreby,- či sa jedná o tienistú alebo slnečnú plochu a či je pôda ľahko priepustná -piesočnatá  alebo ťažko priepustná -ílovitá.

Môžem kombinovať rozdielne postrekovače a typy trysiek na jednej sekcii?

Kombinovať statické postrekovače so sprejovými  tryskami a rotačno-lúčovými tryskami  je nesprávne. Majú rozdielny zrážkový úhrn vody. Sprejové trysky sa vyznačujú podstatne vyšším úhrnom. Taktiež platí zásada, že nemožno zlúčiť do jednej sekcie statické postrekovače  s rotačnými postrekovačmi. Zavlažujú na rozdielnom princípe a majú rozdielne prietokové množstvo.

Partneri