Zavlažovanie športových plôch s umelým povrchom

Umelé ihriská nevyžadujú závlahu ani údržbu, ale v lete sa môžu prehriať kvôli chýbajúcej schopnosti termoregulácie a evapotranspirácie. Vysoká teplota môže ovplyvniť kvalitu hry a vytvoriť nepríjemné prostredie. Preto je dôležité riešiť otázku zavlažovania aj pri návrhu a výbere umelého ihriska a tým vytvorenie prijateľnej mikroklímy ako je to pri živom trávniku.
Umelý trávnik
Materiál – polyetylén, z ktorej sa umelý trávnik vyrába, sa môže na povrchu zohriať až na 50°C, čo v podstate znemožňuje bezpečné vyžívanie hracej plochy ihriska. Vysoká teplota umelého trávnika má vplyv na výkon športovej aktivity a vplýva na pohodlie užívania hracej plochy. Účinným a rýchlym spôsobom zníženia teploty umelého povrchu je chladenie vodou.

Chladenie umelého trávnika
Chladiaci systém pre futbalové ihriská alebo ihriská pre pozemný hokej je jednoduchý a zložený z výsuvných rotačných alebo nadzemných postrekovačov, elektromagnetických ventilov, rozvodov vody, riadiacej jednotky a možného diaľkového ovládania. Rýchla rotácia a rovnomerný rozptyl vody sú hlavnými požiadavkami na postrekovače.
Postrekovače určené na chladenie futbalových ihrísk


Postrekovače určené na chladenie futbalových ihrísk štandardných rozmerov sa vyznačujú robustnou konštrukciou, s prevažne vstavaným elektromagnetickým ventilom a extra dlhým dostrekom – až 54 m. Postrekovače sú umiestnené spravidla na okraji hracej plochy.
S vysokým výkonom postrekovača, ktorý špecifikuje dĺžka dostreku, rastie aj náročnosť na vodný zdroj, ktorým zásobujeme chladiaci systém. Spotreba vody resp. Prietok vody cez postrekovač s dostrekom 50-54m kolíše v rozpätí 900 až 1200l/min v závislosti od konkrétneho typu postrekovača. Pracovný tlak potrebný na postrekovači sa pohybuje v rozsahu 6-8bar.
Chladenie ihriska sa realizuje pred aj počas zápasu, alebo tréningu na niekoľko minút podľa potreby, resp. aktuálnych teplôt vzduchu a povrchu. Zálievka musí byť rýchla a rovnomerná bez vzniknutých vodných mlák. Zálievka chladením zároveň plní do určitej miery aj funkciu hygienickú – opláchnutie povrchu umelého trávnika od prachových častíc, alebo iných nečistôt biologického pôvodu.
Uvádzame príklady vhodných postrekovačov, ktoré sú odporúčané výrobcom profesionálnych závlahových systémov pre športové hracie plochy.
Chcete nakupovať ako náš partner?
Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.
Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.
Máte otázku ohľadom závlah?
Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere závlah.

Najčastejšie otázky k závlahám
Koľko stojí automatický závlahový systém na záhradu o rozlohe asi 450m2?
Cena AZS je závislá od mnohých faktorov a i keď poznáme veľkosť, prvú orientačnú cenu možno očakávať po prvej obhliadke a po rozhovore a zistení Vašich predstáv. Na cenu vplýva veľkosť záhrady, ktorú rozdelíme na jednotlivé zavlažované plochy -sekcie, tvar -členitosť pozemku, typ a výdatnosť vodného zdroja a značka výrobcu závlahových komponentov. Takže po obhliadke a zameraní Vašej záhrady vypracujeme projekt, na základe ktorého určíme cenu AZS.
Oplatí sa mi investovať do závlahového systému na trávnik, ktorý si dokážem poliať aj záhradnou hadicou?
Zrážky počas leta spravidla nebývajú pravidelné a rozdelené podľa potreby trávnika. V teplom letnom období trávnik potrebuje zálievku každý druhý deň. Je na Vás, akú kvalitu očakávate od trávnika, koľko máte času na polievanie a či dokážete poliať plochu rovnomerne hadicou. Nainštalovaním AZS docielite optimálne zaliaty trávnik počas celého vegetačného obdobia. Trávnik nebude prepolievaný a tým ste ušetrili vodu a energiu. Z Vášho rozvrhu dňa si vyškrtnete poznámku “poliať trávnik“ a odpadne Vám činnosť rozťahovania hadíc po záhrade.
Koľko vody potrebuje trávnik v lete? Aký je interval zavlažovania a ako dlho polievať trávnik?
Trávnik potrebuje v priebehu vegetácie odlišné množstvo vody. Na jar a jeseň zalievame menším množstvom ako v lete. V letnom období z dôvodu stúpajúcich teplôt je trávnik najviac náročný a závlahová dávka sa pohybuje medzi 28-40 litrov vody na týždeň.
Pre nastavenie dĺžky polievania je určujúce vedieť o aký typ postrekovača a trysky sa jedná. Statické postrekovače zo sprayovou tryskou nastavujeme na 2-10 min a pri použití MP rotátor trysky čas sa predĺži na 5-25 min. Rotačné postrekovače nastavujeme na 5-30 min. Uvedený rozsah upravíme podľa potreby,- či sa jedná o tienistú alebo slnečnú plochu a či je pôda ľahko priepustná -piesočnatá alebo ťažko priepustná -ílovitá.
Môžem kombinovať rozdielne postrekovače a typy trysiek na jednej sekcii?
Kombinovať statické postrekovače so sprejovými tryskami a rotačno-lúčovými tryskami je nesprávne. Majú rozdielny zrážkový úhrn vody. Sprejové trysky sa vyznačujú podstatne vyšším úhrnom. Taktiež platí zásada, že nemožno zlúčiť do jednej sekcie statické postrekovače s rotačnými postrekovačmi. Zavlažujú na rozdielnom princípe a majú rozdielne prietokové množstvo.
Partneri












