Prejsť na hlávný obsah

Koreňové zavlažovače

Koreňové zavlažovače z ponuky mikrozávlahy sú určené na presné zavlažovanie koreňovej zóny. Sú ideálne pre závlahu v sadových úpravách, najmä v mestskej zeleni.

Koreňové zavlažovače

Solitérne stromy vysadené v ostrovčeku v spevnených plochách na ulici, alebo pešej zóne sú vystavené náročným mikroklimatickým podmienkam, kde je nevyhnutná doplnková závlaha. Tu si nájdu uplatnenie práve koreňové zavlažovače. Sú tiež efektívne pre nové kríkové výsadby so solitérnymi stromami, pretože jednotná závlaha pomocou kvapkovej hadice nemusí stačiť na zdravý rast stromu.

koreňový zavlažovač strom
koreňový zavlažovač strom
koreňový zavlažovač ukážka
koreňový zavlažovač ukážka

Podobná situácia vzniká aj pri novo založenom trávniku v ktorom sú vysadené solitérne stromy. Prítomnosť povrchovej závlahy trávnika riešená výsuvnými postrekovačmi, neuspokojuje potrebu vody pre vysadený strom.

Uvedené situácie je možné riešiť závlahou pomocou koreňových zavlažovačov, ide o podzemný systém zavlažovania koreňovej zóny zložený z plastového perforovaného valca rozličnej veľkosti, do ktorého je privedená PE hadica ukončená tryskou (bubblerom) so špecifickým prietokom.

Systém umožňuje nielen prívod a distribúciu doplnkovej vody, ale aj prívod vzduchu ku koreňom. V podmienkach s ťažkými ílovitými pôdami je to spôsob, ako uvoľniť škodlivé plyny z pôdy. Systém nie je rušivým prvkom v sadových kompozíciách, má jednoduchú údržbu a tým že je nenápadný, je aj odolný voči vandalizmu. Koreňové zavlažovače môžu byť súčasťou každej automatickej závlahy

Zavlažovacie vaky

zavlažovacie vaky
zavlažovacie vaky

Zavlažovacie vaky sú alternatívnym spôsobom závlahy pre solitérne stromy na verejných plochách, kde nie je možné zriadiť prípojku vody alebo rozvody zavlažovania. Sú to pasívne zavlažovacie systémy, ktoré nevyžadujú vysoké náklady na zriadenie.

Plastový vak sa umiestni priamo ku kmeňu stromu a voda postupne vsiakne do pôdy a ku koreňom. Voda sa napúšťa priamo na mieste a preto je potrebný prístup pre mobilnú cisternu s vodou.

Chcete nakupovať ako náš partner?

Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.

Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.

Máte otázku ohľadom závlah?

Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere závlah.

Najčastejšie otázky k závlahám

Najčastejšie otázky k závlahám

Koľko stojí automatický závlahový systém na záhradu o rozlohe asi 450m2?

Cena AZS je závislá od mnohých faktorov a i keď poznáme veľkosť, prvú orientačnú cenu možno očakávať po prvej obhliadke a po rozhovore a zistení  Vašich predstáv. Na cenu vplýva veľkosť záhrady, ktorú rozdelíme na jednotlivé zavlažované plochy -sekcie, tvar -členitosť pozemku, typ a výdatnosť vodného zdroja a značka výrobcu závlahových komponentov. Takže po obhliadke a zameraní Vašej záhrady vypracujeme projekt, na základe ktorého určíme cenu AZS.

Oplatí sa mi investovať do závlahového systému na trávnik, ktorý si dokážem poliať aj záhradnou hadicou?

Zrážky počas leta spravidla nebývajú pravidelné a rozdelené podľa potreby trávnika. V teplom letnom období trávnik potrebuje zálievku každý druhý deň. Je na Vás, akú kvalitu očakávate od trávnika, koľko máte času na polievanie a či dokážete poliať plochu rovnomerne hadicou. Nainštalovaním AZS docielite optimálne zaliaty trávnik počas celého vegetačného obdobia.  Trávnik nebude prepolievaný a tým ste ušetrili vodu a energiu. Z Vášho rozvrhu dňa si vyškrtnete poznámku “poliať  trávnik“ a odpadne Vám činnosť rozťahovania hadíc po záhrade.

Koľko vody potrebuje trávnik v lete? Aký je interval zavlažovania a ako dlho polievať trávnik?

Trávnik potrebuje v priebehu vegetácie odlišné množstvo vody. Na jar a jeseň zalievame menším množstvom ako v lete. V letnom období z dôvodu stúpajúcich teplôt je trávnik najviac náročný a závlahová dávka sa pohybuje medzi 28-40 litrov vody na týždeň.

Pre nastavenie dĺžky polievania je určujúce vedieť o aký typ postrekovača a trysky sa jedná. Statické postrekovače zo sprayovou tryskou nastavujeme na 2-10 min a pri použití MP rotátor trysky čas sa predĺži na 5-25 min. Rotačné postrekovače nastavujeme na 5-30 min. Uvedený rozsah upravíme podľa potreby,- či sa jedná o tienistú alebo slnečnú plochu a či je pôda ľahko priepustná -piesočnatá  alebo ťažko priepustná -ílovitá.

Môžem kombinovať rozdielne postrekovače a typy trysiek na jednej sekcii?

Kombinovať statické postrekovače so sprejovými  tryskami a rotačno-lúčovými tryskami  je nesprávne. Majú rozdielny zrážkový úhrn vody. Sprejové trysky sa vyznačujú podstatne vyšším úhrnom. Taktiež platí zásada, že nemožno zlúčiť do jednej sekcie statické postrekovače  s rotačnými postrekovačmi. Zavlažujú na rozdielnom princípe a majú rozdielne prietokové množstvo.

Partneri