Nastavenie a starostlivosť o automatický závlahový systém

Správne nastavený zavlažovací program zlepšuje rast a zdravie rastlín, zároveň šetrí vodu a energiu. Máme niekoľko rád a tipov pre vás ako správne zavlažovať.
Kedy zavlažovať?
Ranné zalievanie je tou správnou voľbou pre vašu záhradu. Začnite v skorých ranných hodinách (5:00), keď slnko ešte nie je intenzívne a vietor je minimálny. Týmto zároveň zabránite možným infekciám hubovými chorobami a rastliny efektívnejšie využijú vodu. Ochráňte svoje rastliny pomocou správneho časovania zalievania.
Zásadne nepolievajte počas dňa a platí to hlavne počas horúcich dní, kedy môžu vzniknúť popáleniny na listoch rastliny a voda sa ihneď odparuje, čiže zálievka je neefektívna.
Ako často zavlažovať?
- Výsevy trávnikov vysiata plocha musí byť stále vlhká, zalievame denne a opakovane v priebehu dňa v závislosti od teploty, napr. pri teplote nad 25°C zalievame 4 – 5 x denne.
- Zapojené trávniky zalievame menej často, ale väčšou dávkou vody. Snažíme sa prerozdeliť odporúčanú týždennú dávku do 2 až 3 dní. Každodenná zálievka vedie ku plytkému prekoreneniu trávnika, chúlostivosti na choroby a trávnik sa stáva náchylný na zimný mráz.
- Kvapkovú závlahu ku stromom a kríkom aplikujeme 2 – 3x do týždňa v závislosti o druhu, rastovej fázy rastliny, teploty, pôdnych podmienok, atď.
Koľko zavlažovať?
So stúpajúcou teplotou sa zvyšuje aj evapotranspirácia (odparovanie vody pôdou a rastlinami), preto je spotreba vody trávnikom odlišná v horúcom a chladnom období, čo prakticky väčšinou súvisí s ročným obdobím. Optimálne množstvo vody pre 1m2 trávnik v letnom období sa pohybuje v rozsahu 28-40 litrov vody za týždeň.
Ako zavlažovať trávnik na ílovitých pôdach a vo svahu?
Trávniky na ílovitých a ťažkých pôdach zavlažujeme s cieľom dosiahnuť optimálne vsiaknutie vody. Zavlažujeme menšími dávkami a počas zavlažovania vložíme „vsakovaciu pauzu“. Svahovité pozemky zavlažujeme rovnakým spôsobom, aby sa predišlo povrchovému odtoku vody.
Starostlivosť o azs
Automatický závlahový systém (AZS) potrebuje pravidelný servis a kontrolu pre zachovanie životnosti. Faktory ako správne navrhnutý projekt, kvalitná montáž, údržba, filtrácia vody a zazimovanie ovplyvňujú životnosť systému. Tvrdosť vody tiež má vplyv na životnosť AZS. Pravidelný servis rozvodov vody prispieva k predĺženiu životnosti systému.
Bežnej údržby sa týkajú úkony uvedené nasledovne


- Pravidelná vizuálna kontrola filtra a čistenie filtračnej vložky v závislosti od kvality vody.
- Kontrola funkčnosti senzora.
- Sezónna úprava nastaveného programu (dĺžky času závlahy, závlahový kalendár) riadiacej jednotky.
- Kontrola čistoty mikro-filtrov pod tryskami, nastavenia uhlov trysiek na postrekovačoch, alebo uhlov rotácie rotačných postrekovačov.
- V závlahových systémoch s použitím kvapkovej hadice alebo kvapkovačov min. 1x ročne vykonáme výplach rozvodov kvapkovej hadice z dôvodu zamedzeniu vytvárania usadenín na stenách hadice.
Servis na závlahového systému
Servis na závlahovom systéme by mala vykonávať poverená a zaškolená osoba.
Zazimovanie automatického závlahového systému


Automatický závlahový systém (AZS) je využiteľný len počas vegetačného obdobia, v zime sa neodporúča používať. Komponenty závlahového systému nie sú uložené v nezamŕzajúcej hĺbke. Vodu naakumulovanú v rozvodových rúrach, v postrekovačoch a v ďalších komponentoch je potrebné zo systému na zimu odstrániť – jednoducho povedané odvodňujeme závlahu.
„Prefúknutie závlahy“ za použitia kompresora s tlakom 2,5-4bar a objemom 20-45m3 je účinný spôsob odvodnenia pre zazimovávanie malých rodinných záhrad. Výkon tohto servisného úkonu odporúčame nechať na skúseného závlahára, ktorý disponuje potrebným vybavením a skúsenosťami. Pri zazimovaní nezabudnite odvodniť všetky ventily a armatúry v systéme.
Chcete nakupovať ako náš partner?
Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.
Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.
Máte otázku ohľadom závlah?
Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere závlah.

Najčastejšie otázky k závlahám
Koľko stojí automatický závlahový systém na záhradu o rozlohe asi 450m2?
Cena AZS je závislá od mnohých faktorov a i keď poznáme veľkosť, prvú orientačnú cenu možno očakávať po prvej obhliadke a po rozhovore a zistení Vašich predstáv. Na cenu vplýva veľkosť záhrady, ktorú rozdelíme na jednotlivé zavlažované plochy -sekcie, tvar -členitosť pozemku, typ a výdatnosť vodného zdroja a značka výrobcu závlahových komponentov. Takže po obhliadke a zameraní Vašej záhrady vypracujeme projekt, na základe ktorého určíme cenu AZS.
Oplatí sa mi investovať do závlahového systému na trávnik, ktorý si dokážem poliať aj záhradnou hadicou?
Zrážky počas leta spravidla nebývajú pravidelné a rozdelené podľa potreby trávnika. V teplom letnom období trávnik potrebuje zálievku každý druhý deň. Je na Vás, akú kvalitu očakávate od trávnika, koľko máte času na polievanie a či dokážete poliať plochu rovnomerne hadicou. Nainštalovaním AZS docielite optimálne zaliaty trávnik počas celého vegetačného obdobia. Trávnik nebude prepolievaný a tým ste ušetrili vodu a energiu. Z Vášho rozvrhu dňa si vyškrtnete poznámku “poliať trávnik“ a odpadne Vám činnosť rozťahovania hadíc po záhrade.
Koľko vody potrebuje trávnik v lete? Aký je interval zavlažovania a ako dlho polievať trávnik?
Trávnik potrebuje v priebehu vegetácie odlišné množstvo vody. Na jar a jeseň zalievame menším množstvom ako v lete. V letnom období z dôvodu stúpajúcich teplôt je trávnik najviac náročný a závlahová dávka sa pohybuje medzi 28-40 litrov vody na týždeň.
Pre nastavenie dĺžky polievania je určujúce vedieť o aký typ postrekovača a trysky sa jedná. Statické postrekovače zo sprayovou tryskou nastavujeme na 2-10 min a pri použití MP rotátor trysky čas sa predĺži na 5-25 min. Rotačné postrekovače nastavujeme na 5-30 min. Uvedený rozsah upravíme podľa potreby,- či sa jedná o tienistú alebo slnečnú plochu a či je pôda ľahko priepustná -piesočnatá alebo ťažko priepustná -ílovitá.
Môžem kombinovať rozdielne postrekovače a typy trysiek na jednej sekcii?
Kombinovať statické postrekovače so sprejovými tryskami a rotačno-lúčovými tryskami je nesprávne. Majú rozdielny zrážkový úhrn vody. Sprejové trysky sa vyznačujú podstatne vyšším úhrnom. Taktiež platí zásada, že nemožno zlúčiť do jednej sekcie statické postrekovače s rotačnými postrekovačmi. Zavlažujú na rozdielnom princípe a majú rozdielne prietokové množstvo.
Partneri












