Prejsť na hlávný obsah

Technologické šachty

Správne uloženie čerpadla je kľúčovým faktorom pre jeho dlhšiu životnosť a bezporuchovú prevádzku. Nevhodné prostredie môže ovplyvniť elektroniku a viesť k rýchlejšiemu korodovaniu. Preto je dôležité zvoliť vhodný priestor pre inštaláciu čerpadla.

Správna inštalácia

Správna inštalácia a ochrana zariadení pred vlhkosťou je základom pre bezporuchovú prevádzku a zachovanie záruky na čerpaciu technológiu. Nevhodné prostredie a poškodenie vlhkosťou môže viesť k záručnej neplatnosti a nákladnej oprave zariadení.

Aby boli elektrické zariadenia čerpacej technológie v bezporuchovom stave, je nutné im zabezpečiť suché a vetrané prostredie s nízkou vlhkosťou. Ideálne riešenie je umiestniť technológiu do vnútorných priestorov ako sú domy, garáže alebo záhradné domčeky. Avšak, v prípade keď to nie je možné, je nutné nájsť iné riešenie pre umiestnenie technológie v suchom prostredí.

Riešenie

Riešením je uloženie technológie do odvetranej technologickej šachty. Vhodné sú plastové šachty s vetracími komínmi a kruhovým pôdorysom. Tento typ šachty nevyžaduje spevnenie betónom, sú samonosné. Ďalšou možnosťou sú šachty vybudované na mieste s betónových tvárnic a betónovej dosky s vetracími otvormi. Osvedčená je aj šachta zo železobetónových prefabrikátov, ktorá sa montuje a utesňuje studniarskou penou.

Tip od nás

Ak hrdlo ukončenej vŕtanej studne plánujeme včleniť priamo do vnútra šachty, uzatvorte ústie rúry zátkou. Týmto úkonom dokážete čiastočne obmedziť vlhkosť v šachte.

Je vhodné, aby plastové technologické šachty mali na dne alebo tesne nad dnom vyhotovené drenážne otvory. V prípade budovaných betónových typov šácht vytvorte na dne dostatočne vysokú drenážnu vrstvu.

Chcete nakupovať ako náš partner?

Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.

Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.

Máte otázku ohľadom čerpadiel?

Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere čerpadiel.

čerpadla najčastejšie otázky

Najčastejšie otázky k čerpadlám

Ako výkonné čerpadlo si mám zakúpiť do domu alebo záhrady?

Výkon čerpadla sa v podstate charakterizuje prietokom a výtlakom vody. Výber čerpadla závisí od požadovaného množstva vody a potrebného tlaku. Pre štandardné fungovanie štandardnej domácnosti je potrebný prietok približne 35 l/min a tlak vody v rozmedzí 3 – 3,5bar. Prietok vody potrebný pre závlahový systém pre záhradu do 500m2 sa zohľadňuje maximálny prietok na jednej sekcii. Pohybuje sa v rozmedzí 20 – 40 l/min a tlak potrebný pre pripojenie závlahového systému v rozmedzí 3 – 4 bar.  Výkon čerpadla by nemal prevyšovať 20%  našej potrebe.

Je lepšie používať ponorné alebo samonasávacie čerpadlo?

Všeobecne platí, že ponorné čerpadlo je nutné použiť vždy, keď sacia výška prekročí cca 7,5 m. Ponorné čerpadlá sú výhodnejšie i z dôvodu minimálnej údržby, tichej prevádzky, možnosti trvalej inštalácie (v zime netreba z čerpadla vypúšťať vodu) a nižšej spotreby ele.energia. Voľba čerpadla však väčšinou býva s ohľadom na úžitkové vlastnosti na individuálnom posúdení.

Partneri