Samonasávacie čerpadlá
Samonasávacie čerpadlá alebo tzv. Suchozemské čerpadlá sú určené pre čerpanie čistej vody z malých hĺbok. Využívame ich pre čerpanie podzemných vôd, povrchových vôd, retenčných nádrží a rôznych nádrží s vodou.
Sacia hĺbka samonasávacích čerpadiel
Samonasávacie čerpadlá sú vhodné pre čerpanie čistej vody z malých hĺbok. Používajú sa v domácich vodárňach, záhradných zavlažovacích systémoch, čerpaní úžitkovej vody a na zvyšovanie tlaku. Majú limitujúcu saciu hĺbku maximálne 8m.

Výhody samonasávacieho čerpadla:
- Jednoduchosť inštalácia a obsluha
- Prístupnosť, ľahká prístupnosť pri údržbe čerpadla,
- Narážané studne, jediné čerpadlo použiteľné pri čerpaní vody z narážaných studní,
- Nízka cena, nižšia obstarávacia cena.
Nevýhody samonasávacieho čerpadla:
- Obmedzená hĺbka, obmedzené využitie vzhľadom na max. saciu hĺbku 8m,
- Náchylnosť na zavzdušnenie náchylné na zavzdušnenie, vysoké nároky na tesnosť sacieho vedenia,
- Hlučnosť, vyššia hlučnosť,
- Energie, vyššia spotreba elektrickej energie – nižšia účinnosť.
Samonasávacie čerpadlá pracujú na princípe podtlaku a pretlaku. Vykonávajú na rozdiel od ponorných dva pracovné úkony. Prvý úkon je nasávanie vodného stĺpca a druhý úkon spočíva vo výtlaku nasatej vody von z čerpadla. Z uvedeného dôvodu sú samonasávacie čerpadla sú menej energeticky efektívne, ako ponorné čerpadla.

Horizontálny typ samonasávacieho čerpadla
Najčastejšie v praxi používané je horizontálny typ samonasávacieho čerpadla s odstredivými obežnými kolesami.
Z čoho sa skladá samonasávacie čerpadlo?
Samonasávacie čerpadlo je vyhotovené ako jeden celok a skladá sa z motora, hydraulickej časti, na ktorej sa nachádza nasávací a výtlačný otvor so závitom. Plášť hydraulickej časti môže byť zo zliatiny, alebo ušľachtilej nehrdzavejúcej ocele. Vo vnútri hydrauliky sú uložené obežné kolesá vyrobené z vysoko odolného plastu, nehrdzavejúcej ocele, alebo mosadze.
Podľa počtu obežných kolies poznáme vertikálne odstredivé čerpadlá jednostupňové tvorené jedným obežným kolesom, alebo viacstupňové s vyšším počtom obežných kolies. Napájacie napätie pre čerpadlo môže byť 1x230V alebo 3x400V.


Výkon samonasávacieho čerpadla
Výkon samonasávacieho čerpadla je charakterizovaný niekoľkými fyzikálnymi veličinami, ktoré zohrávajú podstatnú úlohu pri výbere požadovaného čerpadla.
- Max. Prietokové množstvo: Qmax (m3/hod, l/min)
- Max. Výtlak (výtlačná výška): Hmax m
- Max. hĺbka ponoru: m
- Výkon motora(P2): kW
Ovládacie a ochranné zariadenia
Pre automatický a bezpečný chod samonasávacieho čerpadla je nevyhnutné čerpadlo doplniť o ovládacie a ochranné zariadenia.
Chcete nakupovať ako náš partner?
Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.
Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.
Máte otázku ohľadom čerpadiel?
Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere čerpadiel.

Najčastejšie otázky k čerpadlám
Ako výkonné čerpadlo si mám zakúpiť do domu alebo záhrady?
Výkon čerpadla sa v podstate charakterizuje prietokom a výtlakom vody. Výber čerpadla závisí od požadovaného množstva vody a potrebného tlaku. Pre štandardné fungovanie štandardnej domácnosti je potrebný prietok približne 35 l/min a tlak vody v rozmedzí 3 – 3,5bar. Prietok vody potrebný pre závlahový systém pre záhradu do 500m2 sa zohľadňuje maximálny prietok na jednej sekcii. Pohybuje sa v rozmedzí 20 – 40 l/min a tlak potrebný pre pripojenie závlahového systému v rozmedzí 3 – 4 bar. Výkon čerpadla by nemal prevyšovať 20% našej potrebe.
Je lepšie používať ponorné alebo samonasávacie čerpadlo?
Všeobecne platí, že ponorné čerpadlo je nutné použiť vždy, keď sacia výška prekročí cca 7,5 m. Ponorné čerpadlá sú výhodnejšie i z dôvodu minimálnej údržby, tichej prevádzky, možnosti trvalej inštalácie (v zime netreba z čerpadla vypúšťať vodu) a nižšej spotreby ele.energia. Voľba čerpadla však väčšinou býva s ohľadom na úžitkové vlastnosti na individuálnom posúdení.
Partneri





