Prejsť na hlávný obsah

Ponorné čerpadlá

čerpadlá ponorné page
čerpadlá ponorné page

Ponorné čerpadlá sú určené na čerpanie čistej vody a na dopravu vody z malých a väčších hĺbok. Môžeme ich využívať pre čerpanie podzemných vôd, z retenčných nádrží a z rôznych iných zásobníkov.

Uplatnenie nájdu v setoch pre domáce vodárne, v závlahových systémoch pre záhrady ako aj rôzne rozsiahle závlahové systémy a v priemyselnom odvetví.

Výhody ponorného čerpadla

  • Energeticky úsporné nižšia spotreba elektrickej energie – vyššia účinnosť
  • Tiché ponorné čerpadlá nízka hlučnosť
  • Efektívna investícia v pomere cena / výkon čerpadla

Nevýhody ponorného čerpadla

ponorné čerpadlá výhody
ponorné čerpadlá výhody
  • Cena vyššia obstarávacia cena.

Na rozdiel od samonasávacích čerpadiel ponorné čerpadlá nemajú straty vzniknuté pri nasávaní vodného stĺpca a preto sú energeticky efektívnejšie. Čerpadlá sú trvalo ponorené vo vode a vyznačujú sa prevažne bezhlučnou prevádzkou. Na základe konštrukcie vyhotovenia ponorného čerpadla môžu byť čerpadlá v dvoch prevedeniach a to ako tzv. Monoblok, alebo zložené čerpadlá na mieru podľa požiadavky.

Monoblokové ponorné čerpadlá sú vyhotovené ako jeden celok, to znamená že hydraulika a motor majú spoločný ochranný plášť. Môžu mať spodné alebo vrchné nasávanie. Čerpadlá sú bez údržbové, ale v prípade poruchy bez možnosti opravy a výmeny hydrauliky alebo motora. Spravidla sa vyznačujú nižším výkonom oproti zloženým čerpadlám.

čerpadlá ponorné 1

Automatické domáce vodárne

Automatické domáce vodárne – monoblokové čerpadlá so spodným nasávaním s riadiacou jednotkou a bezpečnostnými funkciami ako ochrana proti behu na sucho a tepelná ochrana.

zložené ponorné čerpadlá

Zložené ponorné čerpadlá

Zložené ponorné čerpadlá sú vyrobené zo samostatnej hydrauliky a motora z nehrdzavejúceho materiálu. Majú rôzne priemery, často sa stretávame s 3″ až 6″ (palcovými) čerpadlami.

Pre vŕtané studne s rúrou do 110mm sa odporúča čerpadlo s priemerom 3″, pri otvore nad 120mm je vhodné použiť čerpadlo s priemerom 4″.

čerpadlá hydraulická časť 1

Hydraulická časť

Hydraulická časť je zložená z obežných kolies, ktoré sú vyrobené z vysoko odolného plastu alebo ušľachtilej ocele. Vysokou odolnosťou voči pieskovým (pevným) časticiam prítomných vo vode sa vyznačujú „plávajúce“ obežné kolesá.

Prípustný obsah pevných častíc vo vode pre plávajúce kolesá, krátkodobý, sa pohybuje v rozpätí 150 až 300g/m3. Počet obežných kolies môže byť rôzny a v ich množstvo ovplyvňuje výkon hydraulickej časti.

motor čerpadla

Motor čerpadla

Motor čerpadla s hydraulickou časťou spája drážkovaný hriadeľ. Nasávanie zložených čerpadiel je najčastejšie v mieste prepojenia motora a hydrauliky. Vnútro motora je vyplnené tekutinou – môže to byť netoxický olej alebo destilovaná voda. Výkon motora sa zvolí presne na mieru vybranému výkonu hydraulickej časti. Napájacie napätie pre čerpadlo môže byť 1x230V alebo 3x400V.

Napájací kábel ponorného čerpadla musí spĺňať kritéria pre kábel umiestnený trvalo vo vodnom prostredí. Spájanie resp. Predlžovanie napájacieho kábla je možné len špeciálnou, vode odolnou, spojkovacou súpravou.

Výkon ponorného čerpadla

Výkon ponorného čerpadla je charakterizovaný niekoľkými fyzikálnymi veličinami, ktoré zohrávajú podstatnú úlohu pri výbere požadovaného čerpadla.

  • Max. Prietokové množstvo: Qmax (m3/hod, l/min)
  • Max. Výtlak (výtlačná výška): Hmax m
  • Max. hĺbka ponoru: m
  • Výkon motora(P2): kW
ovládacie zariadenie čerpadla

Ovládacie a ochranné zariadenia

Pre automatický a bezpečný chod ponorného čerpadla je nevyhnutné čerpadlo doplniť o ovládacie a ochranné zariadenia.

Chcete nakupovať ako náš partner?

Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.

Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.

Máte otázku ohľadom čerpadiel?

Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere čerpadiel.

čerpadla najčastejšie otázky

Najčastejšie otázky k čerpadlám

Ako výkonné čerpadlo si mám zakúpiť do domu alebo záhrady?

Výkon čerpadla sa v podstate charakterizuje prietokom a výtlakom vody. Výber čerpadla závisí od požadovaného množstva vody a potrebného tlaku. Pre štandardné fungovanie štandardnej domácnosti je potrebný prietok približne 35 l/min a tlak vody v rozmedzí 3 – 3,5bar. Prietok vody potrebný pre závlahový systém pre záhradu do 500m2 sa zohľadňuje maximálny prietok na jednej sekcii. Pohybuje sa v rozmedzí 20 – 40 l/min a tlak potrebný pre pripojenie závlahového systému v rozmedzí 3 – 4 bar.  Výkon čerpadla by nemal prevyšovať 20%  našej potrebe.

Je lepšie používať ponorné alebo samonasávacie čerpadlo?

Všeobecne platí, že ponorné čerpadlo je nutné použiť vždy, keď sacia výška prekročí cca 7,5 m. Ponorné čerpadlá sú výhodnejšie i z dôvodu minimálnej údržby, tichej prevádzky, možnosti trvalej inštalácie (v zime netreba z čerpadla vypúšťať vodu) a nižšej spotreby ele.energia. Voľba čerpadla však väčšinou býva s ohľadom na úžitkové vlastnosti na individuálnom posúdení.

Partneri