Prejsť na hlávný obsah

Tlakové spínače

ovládanie čerpadla tlakové spínače
ovládanie čerpadla tlakové spínače

Tlakové spínače sú zariadenia, ktoré slúžia na ovládanie čerpadla. Umožňujú spínanie a vypínanie čerpadla a zároveň nimi dokážeme regulovať potrebný tlak v inštalovanom systéme.

Tlakové spínače ako spôsob ovládania čerpadla

Tlakové spínače patria medzi dlhodobo najpoužívanejšie spôsoby ovládania čerpadla

Sú vhodné pre ovládanie samonasávacích aj ponorných čerpadiel, s jednofázovým alebo trojfázovým motorom. Taktiež v setoch s tlakovou nádobou pre domáce vodárne a zásobovanie vodou do závlahových systémov, atď.

tlakové spínače
tlakové spínače

Meranie tlaku vo vodovodnom systéme

Tlakový spínač je dôležitou súčasťou vodovodného systému. Zabezpečuje automatické spustenie a zastavenie čerpadla v závislosti na nastavených hodnotách tlaku v systéme. Pomáha udržiavať požadovaný tlak v systéme a zabraňuje jeho preťaženiu.

Hodnoty spínacieho a vypínacieho sú nastaviteľné, avšak limitované výrobnými hraničnými hodnotami konkrétneho typu tlakového spínača. Tlakový spínač neslúži ako ochrana voči behu na sucho. Z toho dôvodu je čerpadlo potrebné doplniť o vhodné zariadenia na ochranu.

čerpadlá meranie tlaku
čerpadlá meranie tlaku

Digitálny tlakový spínač

Digitálny tlakový spínač umožňuje jednoduché elektronické nastavenie spínania a vypínania čerpadla, a navyše zabezpečuje ochranu proti behu čerpadla na sucho.

Zariadenie je vynovenou verziou klasického tlakového spínača a umožňuje ľahšiu a presnejšiu reguláciu tlaku v inštalovanom systéme.

digitálny tlakový spínač
digitálny tlakový spínač

Inverzné tlakové spínače

Inverzný tlakový spínač funguje na princípe poklesu tlaku v systéme. Je nastavený len na vypínací tlak a vypne čerpadlo, keď tlak klesne pod určitú hodnotu. V prípade potreby opätovného zapnutia čerpadla je potrebné vykonať manuálne tlačidlom.

Zariadenie slúži na ochranu voči behu na sucho a pre správne fungovanie je potrebné doplniť vhodnou tlakovou nádobou.

Chcete nakupovať ako náš partner?

Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.

Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.

Máte otázku ohľadom čerpadiel?

Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere čerpadiel.

čerpadla najčastejšie otázky

Najčastejšie otázky k čerpadlám

Ako výkonné čerpadlo si mám zakúpiť do domu alebo záhrady?

Výkon čerpadla sa v podstate charakterizuje prietokom a výtlakom vody. Výber čerpadla závisí od požadovaného množstva vody a potrebného tlaku. Pre štandardné fungovanie štandardnej domácnosti je potrebný prietok približne 35 l/min a tlak vody v rozmedzí 3 – 3,5bar. Prietok vody potrebný pre závlahový systém pre záhradu do 500m2 sa zohľadňuje maximálny prietok na jednej sekcii. Pohybuje sa v rozmedzí 20 – 40 l/min a tlak potrebný pre pripojenie závlahového systému v rozmedzí 3 – 4 bar.  Výkon čerpadla by nemal prevyšovať 20%  našej potrebe.

Je lepšie používať ponorné alebo samonasávacie čerpadlo?

Všeobecne platí, že ponorné čerpadlo je nutné použiť vždy, keď sacia výška prekročí cca 7,5 m. Ponorné čerpadlá sú výhodnejšie i z dôvodu minimálnej údržby, tichej prevádzky, možnosti trvalej inštalácie (v zime netreba z čerpadla vypúšťať vodu) a nižšej spotreby ele.energia. Voľba čerpadla však väčšinou býva s ohľadom na úžitkové vlastnosti na individuálnom posúdení.

Partneri