Prejsť na hlávný obsah

Tlakové nádoby

Tlakové nádoby sú zásobníky vody v systéme, ktoré zabezpečujú primeranú zásobu vody a znižujú počet štartov čerpadla. Používajú sa v domácich vodárniach a zásobovacích systémoch.

Tlaková nádoba s gumeným vakom

Tlakové nádoby slúžia ako zásobník vody v inštalovanom vodovodnom systéme. Sú kompatibilné s rôznymi typmi ovládania vodovodného systému (tlakový spínač, tlaková riadiaca jednotka, frekvenčný menič) a používajú sa v domácich vodárňach, tlakových a prečerpávacích staniciach. Tlakové nádoby pracujú v rozmedzí maximálneho pracovného tlaku.

Tlaková nádoba obsahuje gumený vak. Je vložený do nádoby a uchytený na hrdle nádoby. V tomto prevedení sa voda akumuluje vo vnútri gumeného vaku. Opotrebovaný gumený vak je možné nahradiť za nový.

tlakové nádoby pre čerpadlá
tlakové nádoby pre čerpadlá

Tlaková nádoba s pevným vakom

Ďalším používaným typom je tlaková nádoba s pevným vakom. Voda sa tlakuje medzi potravinársky nezávadnú polypropylénovú vložku a špeciálnu deliacu membránu. Materiál membrány je kvalitnejší, je vyrobený z potravinárskeho nezávadného materiálu a vyznačuje sa dlhšou životnosťou. Vak nie je možné nahradiť novým.

tlaková nádoba s pevným vakom
tlaková nádoba s pevným vakom

Typy tlakových nádob

Tlakové nádoby sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, takže si môžete vybrať ten správny pre vaše potreby. Farba a inštalačné možnosti sú navyše na výber, aby sa zabezpečilo, že tlaková nádoba bude vyzerať a fungovať presne tak, ako potrebujete.

Výber správnej tlakovej nádoby s požadovaným objemom je vhodné ponechať na odborníka. Pri zostavách klasickej domácej vodárne sa objem pohybuje v rozpätí 80 až 100l. Výnimkou je domáca vodáreň s použitím frekvenčného meniča. V tom prípade je optimálny objem tlakovej nádoby 8l.

tlakové nádoby úprava
tlakové nádoby úprava

Chcete nakupovať ako náš partner?

Registrujte sa a nakupujte v našom veľkoobchode s výhodnými zľavami, ktoré pre vás máme pripravené.

Ak ste už registrovaní, stačí sa prihlásiť a môžete začať nakupovať.

Máte otázku ohľadom čerpadiel?

Ste našim zákazníkom alebo chcete sa ním stať? Využite naše dlhoročné skústenosti a odborné poradenstvo pri výbere čerpadiel.

čerpadla najčastejšie otázky

Najčastejšie otázky k čerpadlám

Ako výkonné čerpadlo si mám zakúpiť do domu alebo záhrady?

Výkon čerpadla sa v podstate charakterizuje prietokom a výtlakom vody. Výber čerpadla závisí od požadovaného množstva vody a potrebného tlaku. Pre štandardné fungovanie štandardnej domácnosti je potrebný prietok približne 35 l/min a tlak vody v rozmedzí 3 – 3,5bar. Prietok vody potrebný pre závlahový systém pre záhradu do 500m2 sa zohľadňuje maximálny prietok na jednej sekcii. Pohybuje sa v rozmedzí 20 – 40 l/min a tlak potrebný pre pripojenie závlahového systému v rozmedzí 3 – 4 bar.  Výkon čerpadla by nemal prevyšovať 20%  našej potrebe.

Je lepšie používať ponorné alebo samonasávacie čerpadlo?

Všeobecne platí, že ponorné čerpadlo je nutné použiť vždy, keď sacia výška prekročí cca 7,5 m. Ponorné čerpadlá sú výhodnejšie i z dôvodu minimálnej údržby, tichej prevádzky, možnosti trvalej inštalácie (v zime netreba z čerpadla vypúšťať vodu) a nižšej spotreby ele.energia. Voľba čerpadla však väčšinou býva s ohľadom na úžitkové vlastnosti na individuálnom posúdení.

Partneri